Co se dá ještě zvládnout do Vánoc?

Letošní Vánoce se opět kvapem blíží, zbývá přibližně měsíc. Řada lidí plánuje úklid, nákupy dárků, kde budou na Silvestra a kam případně odcestovat. I tyto Vánoce bohužel budou poznamenány různými omezeními, které plynou ze současné situace. Kromě komplikací s běžným životem to ovšem znamená zřejmě i omezení zábavy a pohybových aktivit.

Nejrůznější nařízení z důvodu pandemie zapříčinily, že mnoho lidí omezilo pohyb a výsledkem pak byl sedavější způsob života a nárůst hmotnosti. Citovat můžeme tiskovou zprávu agentury Ipsos:

„Z výzkumu agentury Ipsos vyplývá, že ačkoli si Češi uvědomují souvislost mezi obezitou a těžším průběhem covid-19, téměř třetina populace během pandemie přibrala na váze. 13 % populace naopak zhublo. Čtvrtina populace omezila pohybové aktivity, zejména mladí lidé. U 4 z 10 Čechů zároveň během pandemie vzrostla míra stresu“.

I když přes prázdniny bylo dostatek času na návrat k normálu, situace se možná, i přes různá ujištění, může opakovat. Z hlediska racionálního stravování a zdravého životního stylu bychom tedy měli udělat taková opatření, abychom zůstali alespoň na stávající hmotnosti.

Aby toho nebylo málo, venku se dříve stmívá, teplota klesá a namísto slunce nás straší déšť. Co tedy dělat, abyste se ve formě udrželi, nebo ještě stihli napravit drobné nedostatky?

Najděte si pohyb, který vám vyhovuje

I když je počasí horší než v létě, nemusíte trávit svůj čas jen u vnitřních sportů. Že se brzy stmívá? Co si vyčistit hlavu kolem poledne? Mnoho lidí je na homeoffice a organizují si tak svůj čas. Stačí jen otočit pořadí všech povinností a sport přesunout doprostřed dne. Můžete tak na chvíli na kolo, zaběhat si, nebo si dát jen svižnou procházku v nedalekém parku nebo lese.

Jste na tom váhově v pořádku?

Pokud ano, dodržujte pravidelný pohyb. Pokud je vaše odpověď záporná, je nejvyšší čas s tím něco dělat. Proč? Protože přes svátky se obvykle hmotnost nabere 😊 Vánoce a oslavy nového roku znamenají zvýšený přísun energie – alkohol, cukroví, chlebíčky aj. Pokud máte nadváhu už nyní a do toho připočtete další možný přírůstek přes svátky, není to nejlepší start do nového roku. Možností je také to, co radím už roky – plánujete-li mlsat a užívat si jídla, vytvořte si „rezervu“ a zhubněte třeba o kilogram méně, než je vaše obvyklá hmotnost. Po svátcích tak budete na své hmotnosti. Ale i tak platí: 

Všeho s mírou

Opravdu je nutné přibrat? Nemyslím si. Cílem by mělo být se potkat s rodinou, oslavit Vánoce a nový rok a načerpat síly. Lehce vyšší příjem energie se dá kompenzovat sportem. Kdo má rád hory, má možná o starost méně – lyžování a snowboarding jsou docela energeticky náročné (tedy pokud den na horách místo na svahu netrávíte v lokální restauraci na vrcholu se sklenkou něčeho dobrého). Neumíte lyžovat? Nevadí – sáňky a boby vás také mohou zapřáhnout. Co když budou zavřená střediska? Zkusili jste někdy výšlap na horu v zimě? Pozor jen na vhodné vybavení. A nemusíte jezdit jen do vyhlášených středisek. Stačí se protáhnout i na pár hodin na některém lokálním menším svahu, kterých je v ČR nespočet.

Nejlepší čas na změnu je právě včera

Že to nezní logicky? Možná je to ale lepší, než si říkat každý den: „Zítra už určitě začnu“. Pokud si řeknete, že jste začali včera, není už kam couvnout. Třeba jste neměli nejlepší snídani, ale oběd a večeři ještě upravit zvládnete a třeba přidáte i nějaký pohyb. Třeba nebudete tolik hřešit přes Vánoce a předsevzetí do nového roku nebude mít položku: Zhubnout.

I já jsem musel udělat řadu změn ve sportech za poslední dva roky. Některé sporty jsem přestal trénovat, tělocvičny a bazény byly zavřené. Přidal jsem ale pro mě nový sport a trávím více času venku. Vše je sice náročnější na výbavu, ale jsem více časově flexibilní, protože nemusím dorazit v nějakou hodinu na vedený trénink. Doufám, že nebudete situaci využívat jako výmluvu k tomu, že se nedá sportovat a starat se o svoje tělo. Že nechcete patřit mezi těch 31% lidí v ČR, kteří kilogramy nabrali a mezi zmíněných 23%,  kteří cvičí méně nebo přestali cvičit úplně.

Sdílejte článek:

Zanechte komentář:

Vaše jméno:
Web:
E-mail:
Zpráva:

Nejnovější články:

Podcast Maminka: Hubnutí po porodu

Read more...

03.10.2023

Nový ročník Buď fit 2023

Read more...

05.04.2023

Je obezita volba?

Read more...

12.02.2023

Bramborový salát bez majolky a ryba bez smažení

Read more...

21.12.2022

Aktuality v diabetologii Poděbrady 2022

Read more...

29.11.2022

© 2022 – WeFit 4U, s. r. o., Třeboradická 1070/37, 182 00 Praha 8-Kobylisy, IČ: 09050515