Co se dá ještě zvládnout do Vánoc?

Letošní Vánoce se opět kvapem blíží, zbývá přibližně měsíc. Řada lidí plánuje úklid, nákupy dárků, kde budou na Silvestra a kam případně odcestovat. I tyto Vánoce bohužel budou poznamenány různými omezeními, které plynou ze současné situace. Kromě komplikací s běžným životem to ovšem znamená zřejmě i omezení zábavy a pohybových aktivit.

Nejrůznější nařízení z důvodu pandemie zapříčinily, že mnoho lidí omezilo pohyb a výsledkem pak byl sedavější způsob života a nárůst hmotnosti. Citovat můžeme tiskovou zprávu agentury Ipsos:

„Z výzkumu agentury Ipsos vyplývá, že ačkoli si Češi uvědomují souvislost mezi obezitou a těžším průběhem covid-19, téměř třetina populace během pandemie přibrala na váze. 13 % populace naopak zhublo. Čtvrtina populace omezila pohybové aktivity, zejména mladí lidé. U 4 z 10 Čechů zároveň během pandemie vzrostla míra stresu“.

I když přes prázdniny bylo dostatek času na návrat k normálu, situace se možná, i přes různá ujištění, může opakovat. Z hlediska racionálního stravování a zdravého životního stylu bychom tedy měli udělat taková opatření, abychom zůstali alespoň na stávající hmotnosti.

Aby toho nebylo málo, venku se dříve stmívá, teplota klesá a namísto slunce nás straší déšť. Co tedy dělat, abyste se ve formě udrželi, nebo ještě stihli napravit drobné nedostatky?

Najděte si pohyb, který vám vyhovuje

I když je počasí horší než v létě, nemusíte trávit svůj čas jen u vnitřních sportů. Že se brzy stmívá? Co si vyčistit hlavu kolem poledne? Mnoho lidí je na homeoffice a organizují si tak svůj čas. Stačí jen otočit pořadí všech povinností a sport přesunout doprostřed dne. Můžete tak na chvíli na kolo, zaběhat si, nebo si dát jen svižnou procházku v nedalekém parku nebo lese.

Jste na tom váhově v pořádku?

Pokud ano, dodržujte pravidelný pohyb. Pokud je vaše odpověď záporná, je nejvyšší čas s tím něco dělat. Proč? Protože přes svátky se obvykle hmotnost nabere 😊 Vánoce a oslavy nového roku znamenají zvýšený přísun energie – alkohol, cukroví, chlebíčky aj. Pokud máte nadváhu už nyní a do toho připočtete další možný přírůstek přes svátky, není to nejlepší start do nového roku. Možností je také to, co radím už roky – plánujete-li mlsat a užívat si jídla, vytvořte si „rezervu“ a zhubněte třeba o kilogram méně, než je vaše obvyklá hmotnost. Po svátcích tak budete na své hmotnosti. Ale i tak platí: 

Všeho s mírou

Opravdu je nutné přibrat? Nemyslím si. Cílem by mělo být se potkat s rodinou, oslavit Vánoce a nový rok a načerpat síly. Lehce vyšší příjem energie se dá kompenzovat sportem. Kdo má rád hory, má možná o starost méně – lyžování a snowboarding jsou docela energeticky náročné (tedy pokud den na horách místo na svahu netrávíte v lokální restauraci na vrcholu se sklenkou něčeho dobrého). Neumíte lyžovat? Nevadí – sáňky a boby vás také mohou zapřáhnout. Co když budou zavřená střediska? Zkusili jste někdy výšlap na horu v zimě? Pozor jen na vhodné vybavení. A nemusíte jezdit jen do vyhlášených středisek. Stačí se protáhnout i na pár hodin na některém lokálním menším svahu, kterých je v ČR nespočet.

Nejlepší čas na změnu je právě včera

Že to nezní logicky? Možná je to ale lepší, než si říkat každý den: „Zítra už určitě začnu“. Pokud si řeknete, že jste začali včera, není už kam couvnout. Třeba jste neměli nejlepší snídani, ale oběd a večeři ještě upravit zvládnete a třeba přidáte i nějaký pohyb. Třeba nebudete tolik hřešit přes Vánoce a předsevzetí do nového roku nebude mít položku: Zhubnout.

I já jsem musel udělat řadu změn ve sportech za poslední dva roky. Některé sporty jsem přestal trénovat, tělocvičny a bazény byly zavřené. Přidal jsem ale pro mě nový sport a trávím více času venku. Vše je sice náročnější na výbavu, ale jsem více časově flexibilní, protože nemusím dorazit v nějakou hodinu na vedený trénink. Doufám, že nebudete situaci využívat jako výmluvu k tomu, že se nedá sportovat a starat se o svoje tělo. Že nechcete patřit mezi těch 31% lidí v ČR, kteří kilogramy nabrali a mezi zmíněných 23%,  kteří cvičí méně nebo přestali cvičit úplně.

Sdílejte článek:

Zanechte komentář:

Vaše jméno:
Web:
E-mail:
Zpráva:

Nejnovější články:

Data hovoří jasně: Hubnutí pod dohledem výživového poradce má vyšší úspěšnost

Read more...

18.01.2022

Chlebíčky a alkohol. Opravdu nejde oslavit Nový rok trochu lépe?

Read more...

28.12.2021

Co se dá ještě zvládnout do Vánoc?

Read more...

19.12.2021

Poslední díl pořadu Tlouštíci

Read more...

13.12.2021

Tip na vánoční dárek: Moje kuchařka

Read more...

03.12.2021

© 2022 – WeFit 4U, s. r. o., Třeboradická 1070/37, 182 00 Praha 8-Kobylisy, IČ: 09050515