
SARS-CoV-2 a onemocnění COVID-19 – účinky vitaminů a minerálních látek
SARS-CoV-2 je nový virus, u kterého nám zatím chybí robustní důkazy o tom, jakými mechanismy ovlivňují vitaminy, minerály a další látky jeho chování v lidském těle. Při zvýšeném příjmu některých z nich byl však pozorován pozitivní účinek na výskyt a intenzitu konkrétních příznaků i celkový průběh onemocnění a rychlost uzdravení.
Zinek
Ionty zinku blokují aktivitu RNA polymerázy Coronaviru a Arteriviru, což jsou enzymy nezbytné pro replikaci těchto virů v buněčné kultuře. Zinek tedy brání (nebo alespoň značně zpomaluje) rozvoji onemocnění.
Zdroj: te Velthuis, A. J. et al. (2010) Zn(2+) inhibits coronavirus and arterivirus RNA polymerase activity in vitro and zinc ionophores block the replication of these viruses in cell culture. Public Library of Science Pathogens 6: e1001176. doi: 10.1371/journal.ppat.1001176.
Vitamin C
Několik případových studií a článků prokázalo pozitivní vliv vitaminu C při léčbě onemocnění COVID-19. Vitamin C zatím fungoval proti každému jednotlivému viru, včetně chřipky, virovému zápalu plic, a dokonce i proti dětské obrně.
Jedním z nejzajímavějších je článek doktora Chenga z 18. 3. 2020 (Successful High-Dose Vitamin C Treatment of Patients with Serious and Critical COVID-19 Infection, http://orthomolecular.org/resources/omns/v16n18.shtml), z nějž mimo jiné vyplývá:
Dr. Mao uvedl, že jeho skupina léčila přibližně 50 případů středně závažných až závažných případů infekce COVID-19 vysokou dávkou intravenózního vitaminu C (IVC). Dávkování IVC bylo v rozmezí 10 000 mg – 20 000 mg denně po dobu 7 až 10 dní, s dávkou 10 000 mg pro mírné případy a 20 000 mg pro závažnější případy, určeno plicním stavem (většinou indexem oxygenace) a koagulačním stavem. Stav všech pacientů, kteří dostávali IVC, se zlepšil a nedošlo k žádnému úmrtí. Zatímco průměrná délka pobytu v nemocnici pro všechny pacienty s COVID-19 byla 30 dní, pacienti, kteří dostávali vysokou dávku IVC, pobývali v nemocnici o 3 – 5 dnů kratší dobu než ostatní.
Dr. Mao diskutoval zejména o jednom závažném případě, který se rychle zhoršoval. Byl podáván bolus (jednorázová dávka) 50 000 mg IVC po dobu 4 hodin. Plicní stav pacienta (index oxygenace) se stabilizoval a zlepšil, jak tým pro kritickou péči sledoval v reálném čase. Nebyly hlášeny žádné vedlejší účinky u žádného z případů léčených vysokou dávkou IVC. Včasná a vysoká dávka IVC je tedy při pomoci pacientům s COVID-19 velmi užitečná.
Další článek doktora Chenga z 5. 3. 2020 (Vitamin C Saves Wuhan Family from COVID-19, http://orthomolecular.org/resources/omns/v16n17.shtml) popisuje případ rodiny z města Wu-chanu, ze kterého vyplynuly tyto závěry:
- Vysoké denní dávky vitaminu C ve formě tablet mohou být důvodem, proč se infekcí z celé rodiny nakazila pouze matka.
- Vzhledem k věku nakažené ženy, její anamnéze chronických onemocnění a vysoké úmrtnosti COVID-19 u seniorů mohla následná IVC (10 000 mg) hrát významnou roli při zlepšování jejího zdravotního stavu.
- Oficiální klinické studie ohledně IVC měly v tomto případě rozhodně pozitivní dopad, protože ošetřující lékař díky nim přistoupil k aplikaci IVC.
- Dobře fungující imunitní systém je nanejvýš důležitý, aby se zabránilo virové infekci. Vitamín C může podporovat obranu proti viru COVID-19, a to zejména u chronicky nemocných jedinců s oslabeným imunitním systémem.
Další články ze stejného zdroje týkající se IVC:
- High-dose Intravenous Vitamin C Treatment for COVID-19 by Adnan Erol, M.D. (http://orthomolecular.org/resources/omns/v16n19.shtml)
- Published Research and Articles on Vitamin C as a Consideration for Pneumonia, Lung Infections, and the Novel Coronavirus (SARS-CoV-2/COVID-19) by Graham Player, PhD, Andrew W. Saul, Damien Downing, MBBS, MRSB and Gert Schuitemaker, PhD (http://orthomolecular.org/resources/omns/v16n20.shtml)
Další látky zkoumané v souvislosti s COVID-12
Vědci z univerzity v Oxfordu provedli souhrnnou analýzu 382 studií registrovaných do 8. 3. 2020, které popisují testy různých látek provedené v souvislosti s COVID-19:
COVID-19 trials registered up to 8 March 2020—an analysis of 382 studies by Jeff Aronson, Robin Ferner, Nicholas DeVito, Carl Heneghan (https://www.cebm.net/oxford-covid-19/covid-19-registered-trials-and-analysis/)
Graf 1: Časový vývoj počtu registrovaných testů týkajících se COVID-19
Graf 2: Počet různých typů léčebné intervence podrobených registrovanému testování
Autor: Ing. Lukáš Vrána