Mají význam doplňky stravy? Nová značka KMON!

V dnešní době na nás ze všech stran vykukují doplňky stravy, ale má vůbec význam je brát? V tomto článku jsem se rozhodl problematiku doplňků stravy rozebrat a v kostce vám ji přiblížit. Současně vám představím novou značku KMON, pro kterou jsem navrhl funkční složení vitaminů na vlasy a kolagenu.

Strava má být pestrá, vyvážená, sezónní. S tímto základním doporučením je vhodné začít před tím, než se vrhneme do různých úprav. Otázkou ale zůstává, zda nám při dodržení pestrosti opravdu nebude ve stravě něco chybět.

Příjem mikronutrientů v Evropě

S tím, jak je v současnosti nastavena potravinářská výroba, může k určitým deficiencím docházet. Protože na otázky typu „opravdu máte 2 porce ryby týdně“, „opravdu tvoří ovoce a zelenina přibližně polovinu vašeho denního příjmu“ nebo „konzumujete pravidelně ořechy nebo semínka“ často lidé odpoví záporně. A aby nezůstalo jen u dohadů, můžeme se podívat i na studii z roku 2013, která mapovala příjem mikronutrientů v Evropě v rámci několika států. Ve studii nebyla zahrnuta přímo ČR, ale data můžeme porovnat se sousedícím Polskem nebo Německem.

Na vše máme studie

Mikronutrienty byly vybírány na základě dostupnosti referenčních hodnot, podložených údajů o složení potravin, známých či předpokládaných problémech dostatečnosti v jednotlivých zemích a s tím souvisejících suplementačních a fortifikačních praktik. Na základě těchto kritérií byly shromážděny informace o příjmu pro Ca, Cu, I, Fe, Mg, K, Se, Zn a vitamíny A, B1, B2, B6, B12, C, D, E a folát (B9). Vzhledem k různému způsobu sběru dat byla nasazena řada statistických a vyhodnocujících metod, aby byly výsledky relevantní.

Zajímavé zjištění ale bylo, že pouze vitaminy B1, B6 a vitamin C nebyly deficitní v žádném ze sledovaných regionů. U ostatních sledovaných látek byly v některých regionech a v některých sledovaných skupinách zjištěny nedostatky. Největší nedostatek se projevil u vitaminu D, další nedostatky byly ve zvýšeném množství u Fe, Mg, K, Se a vitaminu B2.

Kolagen, Q10 nebo kreatin

Mimo tuto studii sledujeme řadu látek, které si tělo vyrábí, ale nemusí mu tato syntéza dostačovat. Příklady jsou například Q10 (s věkem jeho množství klesá), kolagen (opět syntéza se zpomaluje) nebo kreatin (u silově sportujících nemusí být syntéza a příjem ze stravy adekvátní).

Zde se pak dostávají ke slovu doplňky stravy, které zmíněné deficity dorovnají. Nejsou univerzálním řešením, ale mohou pomoci. Je dobré sledovat, jaké známky tělo vykazuje, protože možné příznaky je někdy možné vysledovat. Příkladem mohou být bílé skvrnky na nehtech. Ty nám říkají, že tělo má pravděpodobně málo zinku. Tento nedostatek je ale často spojen s nadbytečnou konzumací jednoduchých sacharidů. Může se tedy stát, že zinku máte v průměru dostatek, ale občas to přeženete s konzumací sladkostí. Nebo jíte sladkosti umírněně/vůbec, ale stravu nemáte pestrou a přijímáte málo zinku. Jedná se pouze o jeden z příkladů, každá deficitní látka může, ale nemusí nějaký příznak vykazovat. Projevy nedostatku tak často poznáte na kvalitě vlasů, kůže, nehtů nebo jiných znaků. Pro přesnější analýzu je pak nutné zaslat vzorky do příslušné laboratoře.

 

Doplňky stravy

Jedná se o legislativou regulované prostředí s poměrně přísnými předpisy včetně možných zdravotních tvrzení. V řadě případů pomáhají k normální funkci našeho těla, případně mohou pomoci možným deficitům. Samostatnou kapitolou pak zůstává sportovní doplňková výživa. Kromě klasických doplňků pak můžete narazit třeba i na „náhrady stravy“ (z definice předchozí verze vyhlášky 54/2004 Sb.) nebo obohacené potraviny (standardní potraviny obohacené o nějaké množství funkční látky. Jedná se tedy o širokou paletu produktů a potravin, nemusí se jednat pouze o kapsle nebo tobolky. Asi každý z vás měl někdy jodizovanou sůl, vlákninu nebo proteinovou tyčinku.

Má tedy význam doplňky stravy brát?

Osobně si myslím, že doplňky svůj význam mají – a to až do té míry, že jsme s partnery založily výrobu na práškové směsi (vlastní značka i výroba pro privátní značky). Mám tak možnost nahlédnout opravdu „do kuchyně“, protože řadu doplňků jsem osobně dotáhnul od fáze návrhu, vzorkování, až do realizace (výroba a prodej).

 

KMON

Jednou ze značek, na které jsem měl možnost se podílet (co se týče vývoje produktů), je značka KMON. V poradnách The 1:1 Diet se často setkáváme s tím, že si řada žen stěžuje na kvalitu vlasů nebo pokožky. Pokusil jsem se proto v rámci dvou produktů zaměřit na tyto problémy. S kvalitou vlasů je spojena řada potenciálních deficiencí, proto je produkt na vlasy (KMON Hair Elixir) navržen jako širokospektrální a obsahuje celkem 18 látek v adekvátních dávkách. Cílem tak není nahradit 100% látky z doplňku, ale spíše podchytit látky, které tělu mohou scházet. I když vyvážená strava je základem, obsahy mikronutrientů mohou kolísat. KMON Life Elixir kolagen naopak doplňuje kolagenní peptidy (naštěpená forma kolagenu pro vyšší využitelnost) a doplňující mikronutrienty jsou zaměřeny více na kvalitu pokožky.

KMON Hair Elixir

Doplněk stravy pro krásné a silné vlasy bez šedin. Obsahuje složky, které zajistí pružnou pokožku, tím udrží správný růst a kvalitu vlasů. Každá z 18 vitaminů a minerálů podporuje správný růst a kvalitu vlasů.

kmon-hair-elixir

KMON Life Elixir kolagen

Hydrolyzovaný rybí kolagen ve formě kolagenních peptidů s příchutí jahod se smetanou. Jeho složení přispěje k zářivé a sjednocené pokožce a zjemní viditelné vrásky.

KMON Life Elixir Kolagen

 

 

 

Zdroj: Mensink et al. (2013); Mapping low intake of micronutrients across Europe; Published online 2013 Jan 14. doi: 10.1017/S000711451200565X

Sdílejte článek:

Zanechte komentář:

Vaše jméno:
Web:
E-mail:
Zpráva:

Nejnovější články:

Podcast Maminka: Hubnutí po porodu

Read more...

03.10.2023

Nový ročník Buď fit 2023

Read more...

05.04.2023

Je obezita volba?

Read more...

12.02.2023

Bramborový salát bez majolky a ryba bez smažení

Read more...

21.12.2022

Aktuality v diabetologii Poděbrady 2022

Read more...

29.11.2022

© 2022 – WeFit 4U, s. r. o., Třeboradická 1070/37, 182 00 Praha 8-Kobylisy, IČ: 09050515