
Hladina krevního cukru a 100 let inzulínu
Ač se to zdá neuvěřitelné, první experimenty, které vedly k objevení inzulinu, započaly 4.května 1921. Tyto experimenty prováděli Dr. Frederick Banting a Charles Best a v budoucnu vedly k tomu, že se inzulin používá jako součást léčby cukrovky prvního, i druhého typu. Inzulin je hormon odpovědný za zajištění normální hladiny cukru v krvi.
Co je to hladina cukru v krvi?
Když mluvíme o „normálním krevním cukru“, nebo „normální hladině“, jedná se o množství glukózy, které se nachází v krvi poté, co jste za chvíli nejedli. Celkově je toto množství malé, dalo by se přirovnat k čajové lžičce cukru. Když jíte, většina sacharidů z jídla je trávena a metabolizována a nakonec se objeví v krvi jako glukóza – neboli „krevní cukr“. Glukóza je forma cukru, kterou naše těla používají pro energii.
Jak se měří hladina cukru v krvi?
Jíte-li příliš mnoho sacharidů, jako je cukr nebo komplexní formy (škroby), nebo pokud jíte dlouhodobě příliš mnoho energie a máte nadváhu, zvyšuje se vaše šance na vysokou hladinu cukru v krvi a postupný vývoj inzulinové rezistence až po cukrovku. Existují různé testy, nejrozšířenější je test na HbA1c (glykovaný hemoglobin), který lze v současné době provádět i doma.
Jak může jídlo ovlivnit hladinu cukru v krvi?
Když jíte jídlo s obsahem sacharidů, zvyšuje se hladina cukru v krvi. U zdravých lidí je vysoká hladina cukru v krvi, ke které dochází po jídle, řízena uvolňováním inzulínu, který signalizuje buňkám, aby je absorbovaly z krevního řečiště. U diabetiků je tento proces narušen. U diabetu typu 1 se produkuje velmi málo inzulínu a u diabetu typu 2 buňky ignorují jeho signál, aby zpracovávaly více cukru. Tyto dvě nemoci jsou ve skutečnosti zcela odlišné, ale společným rysem je konečný výsledek, že hladina cukru v krvi je příliš vysoká.
V současné době je v ČR přibližně 60 000 diabetiků typu 1 (nejaktuálnější oficiální statistický údaj pro stav roku 2016). Před 100 lety (před objevem inzulínu) by se od nich očekávalo, že budou žít jen čtyři roky po stanovení diagnózy. Nyní mohou žít téměř normální život, potenciálně až do 80. a 90. let.
Cukrovka typu 2 je v ČR více než desetkrát častější než cukrovka typu 1 (cca 787 000 nemocných v r.2016). Slinivka produkuje dostatek inzulinu, ale buňky jsou natolik nabité cukrem (uloženým ve formě glykogenu), že ani tento silný hormon je nedokáže přimět, aby přijímaly a zpracovávaly více. Nakonec se přebytečná glukóza v játrech přeměňuje na tuk, protože většinu tohoto přebytečného cukru nelze uložit, což vede k nadměrnému ukládání tělesného tuku a mnoha dalším problémům souvisejícím s nadváhou a obezitou, které se časem pravděpodobně vyvinou.
Nedávný výzkum (pro který The 1:1 Diet poskytla produkty) ukazuje, že tento přebytečný tuk také zhoršuje produkci inzulinu ve slinivce. Diabetik typu 2 tedy má nejen špatně fungující inzulín (nereagující buňky), ale nakonec ho stále méně produkuje, takže vysoká hladina cukru v krvi je postupně se zhoršujícím problémem.
Ovlivní hladina cukru v krvi spánek?
Hladina cukru v krvi může také ovlivnit kvalitu spánku, i když každý je jiný. Vysoká hladina cukru způsobuje poškození tkání po celém těle, včetně očí, ledvin, nervů a cév, a zvyšuje riziko srdečních onemocnění a rakoviny. Vede také k nadměrné žízni, nočním výletům na toaletu a narušení spánku. Z těchto a dalších důvodů mnozí z nejosvícenějších zdravotnických odborníků na světě považují udržení zdravé hladiny glukózy v krvi za zásadní prvek (možná nejdůležitější) dlouhého a zdravého života.
Jak se můžeme vyhnout tomu, abychom se stali obětí toho všeho?
Low carb nebo nízkoenergetická dieta může snížit pravděpodobnost vysoké hladiny cukru v krvi a cukrovky a může zvrátit onemocnění, pokud je přísně dodržována, protože vede k významnému úbytku hmotnosti. Víme to, protože nejvlivnější studie na toto téma byly založeny na postupech a produktech používaných v rámci The 1: 1 Diet. Tyto postupy vedly k rychlému a udržitelnému úbytku hmotnosti a remisi jak cukrovky, tak prediabetu v celé řadě randomizovaných studií. Stejné postupy jsou aplikovány i zde v ČR, kde tyto studie také následujeme a ctíme EBM (evidence based medicine).