
Jak efektivně na jojo efekt
Jak na jojo efekt? Internet je mocná zbraň, ale i nástroj na šíření nepřesných informací. Ve výživě to platí dvojnásob, protože často jsou věci vytržené z kontextu nebo nepřesně pochopeny. Stejná situace panuje i kolem redukčních programů, kde se místo evidence based přístupu často setkáváme i s dojmologií.
Fungování našeho organismu musí respektovat fyzikální zákony – a platí tedy vždy, že pokud přijmete méně energie, než vydáte, musíte hubnout. Otázkou někdy zůstává hodnota energie, kterou opravdu potřebujeme – u někoho je to méně, u někoho více, někdo má metabolismus ovlivněný rozdílnou hladinou hormonů, jiný má vyšší zastoupení FFM (fat free mass) a tedy i vyšší hodnotu BMR. U jiného zase nefunguje dobře regulace pocitu sytosti a jí energeticky více než potřebuje. Jiný zase preferuje UZPP (ultra zpracované potravinářské produkty) s vysokou koncentrací energie. Do toho ještě zahrňte různou pohybovou aktivitu a máme širokou škálu možností. Výsledkem jsou různé podoby našich těl – hubení lidé, lidé s nadváhou, sportovci, …A podobným mýtem je i jojo efekt po redukčních programech.
Jedna z možností, jak jej vysvětlit, je následující:
1) ↓ leptin
2) ↓ FFM
3) ↓ BMR
4) ↓ testosteron
5) ↓T3
6) ↑ kortisol, ghrelin
Množství leptinu v organismu koreluje se zásobami tuku, obecně vyšší hladinu nalezneme u žen. U pacientů, kteří trpí anorexií a bulimií, jsou jeho hladiny nízké, u obézních je tomu naopak a dá se tak až hovořit až o leptinové resistenci. Hlavním úkolem leptinu je adaptace na hladovění. Svojí funkcí omezuje příjem potravy a zvyšuje energetický výdej, signalizuje také množství tuku v organismu.
FFM je Fat Free Mass – v průběhu redukce může při nevhodně zvoleném množství bílkovin dojít i ke snížení této hmoty (odpovídá úbytku svaloviny). Vzhledem k tomu, že FFM je hlavním tvořitelem BMR (cca 13,5 kcal / kg FFM), klesá i hodnota BMR. Bazální metabolismus je dominantním spotřebitelem energie přijímané ve formě stravy. Strava s nízkým obsahem tuku (týká se tedy i redukčních programů) je spojována s nižší hladinou testosteronu, což může mít za důsledek snížení svalové hmoty (opět vliv na FFM), řídnutí kostí a další projevy (libido, deprese,….).
T3 je trijodthyronin – hormon štítné žlázy, který ovlivňuje metabolické procesy v těle a urychluje odbourávání tuků a sacharidů v organismu. Má tedy vliv na rychlost metabolismu. Snížení funkce štítné žlázy může být způsobeno i únavou a ztrátami energie, případně nutričními nedostatky (deficit jódu, vit. A, B2, B12). Kortisol zvyšuje celkovou pohotovost organismu při zátěžových situacích (např. dlouhodobé hladovění). Jeho účinek na metabolismus je katabolický (s výjimkou jater). Navozuje rozpad proteinů (v pojivu a ve svalech). Ghrelin je „hladový hormon“, který stimuluje pocit hladu. Nejvyšší hladiny ghrelinu pozorujeme při vyprázdněném žaludku.
Jednodušší možnost je taková, že člověk není schopen dodržet nastavený režim a vrací se k původním návykům, kvůli kterým měl vyšší hmotnost.
Po ukončení programu tedy nepřechází na racionálně nastavený jídelníček a nemění svůj životní styl.
Řada poradců a trenérů redukční postupy založené na LED nebo formula LED zatracuje, realitou ale zústává, že se jedná o efektivní a klinicky ověřené způsoby pro redukci hmotnosti, z hlediska redukce dokonce ty nejefektivnější. Platí ale, že LED je dobrý sluha, ale zlý pán a bez následných kroků nebude výsledná hmotnost udržena.
Budu se tedy možná opakovat, ale pro efektivní redukci a udržení hmotnosti platí:
- LED a formula LED jsou nejefektivnější způsoby na redukci hmotnosti
- VLED nelze použít ve velkém měřítku díky nutnosti kontroly lékaře
- rozdíl mezi VLED a LED činí cca 1kg za 8 týdnů
- je nutná stabilizační fáze po ukončení redukce
- LED ani VLED nejsou dlouhodobé programy, jsou zaměřené na efektivní redukci tukové tkáně
- po fázi stabilizace by měla nastat fáze dlouhodobého udržování hmotnosti
- není nutné se vzdát jakýkoliv potravin, je nutná ale správná míra, případně příjem energie vyvážit v rámci týdne
- neexistuje ani jedna studie prokazující vztah mezi rychlostí redukce a zdravím (často omílané „rychlé hubnutí je nezdravé“)
- vyšší efektivita je dosažena striktními pravidly, viditelnými výsledky a pravidelnými kontrolami
- kolísání hmotnosti v průběhu roku je normální, ale mělo by mít svoji mez a pokud je přírůstek vyšší, je nutné razantně zakročit
- zdravý životní styl se neskládá jen z racionálně sestavené stravy, důležitý je i pohyb, regenerace, psychika a spánek
Pravidla jsou jednoduchá, a kdo chce, může je následovat. Každý máme jiné návyky, chutě, genetiku i oblíbenou pohybovou aktivitu, nikdo ale nemusíme být obézní. Není to jen otázka estetiky, ale jak ukazuje řada studií, obezita je spojena s rizikem celé řady chorob.
Svého poradce na výživu si můžete najít v programu Cambridge Weight Plan. Podrobné informace o programu Cambridge Weight Plan včetně výsledků lékařské studie DROPLET v přehledné formě najdete na stránce o Cambridge Weight Plan. Svého poradce si pak můžete s ohledem na své bydliště a další preference vybrat z přehledu poradenských center CWP.
Jojo efekt a více o něm se dočtete v mém předešlém článku zde.
Zdroje: wikipedia.org
„The Association between Popular Diets and Serum Testosterone among Men in the United States.“
DOI: 10.1097/JU.0000000000000482