Jak se hublo s Otou? Komentář k 2. dílu pořadu Tlouštíci

Ota byl druhým účastníkem televizního pořadu Tlouštíci. Na počátku natáčení měl opravdu vysokou hmotnost a problémem nebylo jen jídlo, ale i pití. Konzumoval přibližně 40 litrů kolových sladkých nápojů týdně. To se odrazilo nejen na jeho hmotnosti, ale také na vysoké hladině viscerálního tuku, kterého měl třikrát až čtyřikrát více, než má průměrně muž jeho věku. I když měl nastavený jídelníček, hubnutí mu moc nešlo, nedodržoval domluvená pravidla a někdy i lhal o tom, co přes den konzumoval. Proto bylo s jeho souhlasem rozhodnuto, že se zapojí do Programu Cambridge Weight Plan, a zkusí svoji hmotnost zredukovat za pomocí speciálních nízkoenergetických produktů.

Práce s Otou nebyla zrovna snadná – občas porušil pravidla, přesto ale byly patrné změny. Vyplatila se pravidelnost – Ota měl problémy s motivací, ale pokud byly domluvené pravidelné schůzky (zpočátku po týdnu, poté po 14 dnech), byl schopen se udržet v přijatelných mezích. Součástí navrženého plánu se staly dva produkty Cambridge Weight Plan denně místo dvou klasických jídel. Výhodou bylo, že se daly pohodlně použít v rámci jeho zaměstnání.

Snadná příprava jídel výrazně pomohla

Příprava jídel je velmi jednoduchá – stačí pouze voda a shaker, tyčinky lze konzumovat rovnou. Ota tak mohl bez problémů jíst vyváženě i při výkonu svého povolání řidiče autobusu. Velmi ho také motivoval příběh jeho kolegy, který právě s Programem Cambridge Weight Plan významně zhubnul a kterého Ota po jeho proměně ani nepoznal. Věděl tak, že výsledky dosažené v rámci tohoto Programu jsou reálné.

Příjem energie významně snížilo i vynechání slazených nápojů. Otovi pomohla ochucovadla do vody s nulovým obsahem energie. Nahradil tak kalorické nápoje a zároveň ukojil svoji chuť na sladké. Jak mi sám řekl, ochucovadla ho zachránila, protože samotnou vodu nebyl schopen pít. Výsledky mohly být lepší, přesto byl ale celkový úbytek hmotnosti vysoký. Doufám, že Ota bude v novém režimu pokračovat, a že tak dosáhne svých cílů.

InBody

Jedním ze způsobů, jak zjistit tělesnou kompozici, je použití bioimpedance. Jedná se o metodu, která používá slabé elektrické proudy ke změření impedance těla při různých frekvencích. Na základě těchto hodnot se pak stanoví obsahu tuku, svaloviny a vody v těle. Přístrojů je na trhu celá řada, kromě ceny se ale liší v řadě parametrů – počtem elektrod, množstvím použitých frekvencí, rozsahem, přesností a vyhodnocením. Je tedy velký rozdíl mezi domácí bioimpedanční váhou a profesionálním přístrojem.

Proč měříme tělesnou kompozici?

Samotná tělesná hmotnost není vypovídajícím faktorem. I u redukce záleží, zda jsme snížili pouze množství vody, podíl svalové hmoty, nebo opravdu obsah tuku v organismu. Pokud se jedná o úbytek svaloviny, je to spíše problém. Příčin může být celá řada – od nevhodné stravy (deficit bílkovin) přes absenci fyzické aktivity po nedodržování plánu. Objem vody v organismu kolísá v závislosti na příjmu a výdeji některých minerálů, pohybové aktivitě nebo třeba vlivem pitného režimu a okolní teploty. Při cíleném hubnutí by mělo dojít primárně k redukci tukové tkáně – část svaloviny sice ubývá také, ale podíl tohoto úbytku by měl být do 10 % v poměru k tukové tkáni (přijatelná hodnota je do 25 %). Přístroje umí změřit ještě jednu důležitou veličinu – viscerální tuk.

Viscerální tuk

Jedním z důležitých parametrů, které je nutné u klientů monitorovat, je množství viscerálního (útrobního) tuku. V malé míře nevadí, chrání vnitřní orgány, ale pokud je ho moc, může být pro nás nebezpečný. Jako maximální bezpečnou hranici je možné považovat 100 cm² (měřeno na řezu v oblasti břicha). Hodnotu viscerálního tuku je možné v dostupných podmínkách stanovit pomocí bioimpedance. Jinou metodou, která se ale běžně nepoužívá, je například DEXA – duální rentgenová absorpciometrie.

Pokud je množství viscerálního tuku zvýšené, může negativně ovlivnit funkci vnitřních orgánů – vliv má zejména na játra a slinivku. Poměrně nedávno byl prokázán vztah mezi úrovní tuku uvnitř slinivky a sekrecí inzulinu (studie DiRECT). Viscerální tuk není možné odstranit pomocí liposukce, je nutné snížit celkovou hmotnost. Jednou z velmi efektivních metod je použití některé z nízkoenergetických diet (LED – low energy diet), mezi které spadá i Program Cambridge Weight Plan.

Pokud sami přemýšlíte o úpravě hmotnosti, je důležitá motivace. Díky ní je možné nejen vydržet redukční fázi, ale také přijmout celkovou změnu životního stylu a nevracet se do starých kolejí. Zahrnout byste měli pravidelné měření složení svého těla na profesionálním přístroji. Jen tak budete vědět, jak se mění vaše tělesná kompozice, zda jde dolů především tuková hmota, a monitorovat můžete i viscerální tuk. Vyplatí se tedy obrátit na poradce, a to nejen proto, že vás celým procesem povede, ale také proto, že pravidelné návštěvy, kontroly a měření vedou k větší úspěšnosti redukce.

Autor: Ing. Lukáš Vrána

Sdílejte článek:

Zanechte komentář:

Vaše jméno:
Web:
E-mail:
Zpráva:

Nejnovější články:

Podcast Maminka: Hubnutí po porodu

Read more...

03.10.2023

Nový ročník Buď fit 2023

Read more...

05.04.2023

Je obezita volba?

Read more...

12.02.2023

Bramborový salát bez majolky a ryba bez smažení

Read more...

21.12.2022

Aktuality v diabetologii Poděbrady 2022

Read more...

29.11.2022

© 2022 – WeFit 4U, s. r. o., Třeboradická 1070/37, 182 00 Praha 8-Kobylisy, IČ: 09050515