Jak na stravu v létě, když panují tropická vedra!

Počasí venku je aktuálně spíše tropického charakteru. Zažíváme vlnu veder, která připomíná spíše tropický pás. Je jasné, že s vyšší teplotou je doporučeno dodržovat adekvátní pitný režim. Existuje ale nějaká souvislost mezi teplotou a stravováním? Co strava v létě, když vládnou vedra? 

Ztrácíte chuť na jídlo, nechce se vám sportovat?

Řada z vás si jistě všimla, že v horkých letních dnech se snižuje chuť na jídlo a chybí nálada na pohybovou aktivitu (možná s výjimkou vodních sportů). Proč tomu tak je? Chuť na jídlo se snižuje proto, protože tělo se snaží udržet chladné. Všechny tělesné funkce, včetně trávení, vytvářejí v těle teplo. Proto tělo snižuje chuť na jídlo, aby nemuselo vynakládat nadbytečnou energii na ochlazování. Stejný princip platí i pro většinu sportů, protože se při nich svaly zahřívají. Proto je v létě větší chuť třeba na zeleninové saláty v porovnání se zimním období.

Více pocení vede k nerovnováze elektrolytů

A nejedná se pouze o sodík. Pocením se tělo snaží udržet v normálu svoji teplotu, která se zvyšuje vlivem sportu anebo vysokých teplot. Samotná voda, zejména pro sportovce, ale nemusí vždy stačit. Sodík není jediným elektrolytem, který ztrácíme, myslet musíme také na vápník, hořčík a draslík. Pokud si chceme zachovat výkonnost, je vhodné tyto prvky, zejména v kombinaci sportu a horkého počasí, doplňovat.

Strava v létě. Co se dá tedy doporučit?

Obecně potraviny bohaté na vodu, tedy ovoce a zeleninu. Tyto potraviny pomohou se zvýšenou potřebou hydratace a pomohou zabránit přehřátí organismu. Typickým ovocem (je to ale vlastně také plodová zelenina), které můžeme jednoznačně doporučit, je meloun. Obsahuje přibližně 90–92 % vody. Mezi zeleninu s nejvyšším obsahem vody pak můžeme zařadit salát (96 %), zelený celer, ředkvičky, okurky, cukety, rajčata (vše 95 % vody) nebo třeba zelenou papriku (94 %). Obecně zeleninou neuděláte chybu, u ovoce je třeba dávat pozor na nadměrnou konzumaci kvůli přísunu jednoduchých sacharidů. Ostatní složky potravy konzumujte adekvátně svému životnímu stylu (sportovci mají vyšší potřebu energie i bílkovin atp.). I když není na jídlo moc chuť, dodržujte alespoň minimální přísuny bílkovin, orientačně přibližně 1 g / kg hmotnosti / den.

salát

Sport v létě

Sport můžete lépe naplánovat. Fitness centra bývají klimatizovaná, uvnitř je tedy stabilní prostředí. Outdoorové aktivity provozujte ráno, nebo později odpoledne/navečer. Lze také upravit intenzitu sportovní aktivity. Nezapomínejte také na pauzy a na dodržování pitného režimu, pocení je v teplém počasí intenzivnější.

Nevzdávejte se tedy pohybu, jen jej přizpůsobte. Nevynechávejte jídlo, upravte jej podle aktuálních potřeb. Dodržujte pitný režim, v horkém počasí může deficit vody vést až ke kolapsu. A stačí vydržet – horké dny přejdou a pak se vše vrátí do normálu.

Sdílejte článek:

Zanechte komentář:

Vaše jméno:
Web:
E-mail:
Zpráva:

Nejnovější články:

Podcast Maminka: Hubnutí po porodu

Read more...

03.10.2023

Nový ročník Buď fit 2023

Read more...

05.04.2023

Je obezita volba?

Read more...

12.02.2023

Bramborový salát bez majolky a ryba bez smažení

Read more...

21.12.2022

Aktuality v diabetologii Poděbrady 2022

Read more...

29.11.2022

© 2022 – WeFit 4U, s. r. o., Třeboradická 1070/37, 182 00 Praha 8-Kobylisy, IČ: 09050515