Porovnání aplikací na redukci hmotnosti – LC vs. standard

Internet je zajímavé místo – potkávají se zde odborníci, poučení amatéři a lidé, co jen mají na danou problematiku jen názor. Jedna z diskuzí, která se v rámci těchto skupin vede na poli hubnutí, je ketogenní strava, low carb, LED a podobná témata. Asi se shodneme, že závěry o určitém postupu by měly být opřeny o robustní studie, které by navíc měly být vhodně interpretovány.

S tím posledním mají zase problém média. No ale dost už na úvod. Nedávno se objevila docela dost zajímavá studie porovnávající výsledky 2 aplikací, které se snaží pomoci s hubnutím, každá ale trochu jinak.

Co už víme:

  • Bylo prokázáno, že ketogenní diety jsou účinné při hubnutí. Přetrvávají obavy ohledně možných nepříznivých účinků ketogenní stravy s vysokým obsahem (nasycených) tuků na kardiovaskulární zdraví.
  • Mobilní technologie nyní usnadňují dietní opatření.
  • Bylo prokázáno, že aceton v dechu je spolehlivým ukazatelem odbourávání tuků, konkrétně u ketogenní stravy s nízkým obsahem sacharidů.

 

Keyto App vs. Weight Watchers App

Někteří z čtenářů budou určitě tyto aplikace znát. Každá doporučuje trochu jiný styl stravování. Cílem této studie, která proběhla v období COVID, bylo zjistit, zda je mobilní aplikace  založená na ketogenní stravě ve stylu středomořské diety s dechovým acetonovým biofeedbackem lepší než aplikace založená na stravě s nízkým obsahem tuku a s nízkým obsahem kalorií z hlediska redukce hmotnosti.

Metodika

Účastníci obdrželi váhu s bluetooth technologií  a měli se denně vážit. Výsledky se automaticky nahrávali online a vědci tak měli okamžitý přístup k datům. Laboratoř třetí strany účastníkům odebrala krevní vzorky na počátku a poté po 12 týdnech. Studie se účastnilo 155 lidí s nadváhou nebo obezitou: průměrný věk byl 41±11 let, BMI = 34±5 kg/m2, 71% byly ženy. Účastníci byli nahodile rozděleni a instrukce dostávali jen skrze aplikace (účastníci byli pouze na začátku kontaktováni telefonicky a byla jim nabídnuta pomoc s nastavením aplikace).

Výsledky

Studii dokončilo 116 ze 155 účastníků (75%). Ztráta hmotnosti po 12 týdnech byla vyšší ve skupině aplikující  ketogenní stravu (průměr -5,6 kg) ve srovnání se skupinou se stravou s nízkým obsahem tuku (průměr -2,5 kg). Průměrný rozdíl mezi skupinami byl tedy -3,1 kg. Výsledná ztráta hmotnosti po 24 týdnech naznačila udržitelnost získané hmotnosti (průměrný rozdíl mezi skupinami  byl -5,5 kg.

Sekundární výsledky HbA1c a jaterních enzymů byly ve větší míře zlepšeny ve skupině s ketogenní dietou.

Je zajímavé, že obě skupiny, i přes rozdílné výsledky, konzumovaly z energetického hlediska obdobné množství energie. Mechanismy vedoucí k většímu úbytku hmotnosti ve skupině s ketogenní dietou jsou nejasné. Předchozí výzkumy naznačují, že příjem energie může být v prvních měsících nadhodnocen u stravy s nízkým obsahem sacharidů, případně že diety s nižším obsahem sacharidů mohou zvýšit celkový energetický výdej. Je třeba ale vzít v úvahu, že energie byla získána na základě dat, která účastníci sami zadávali do aplikací a tedy že je nutný další, více kontrolovaný výzkum.

Keyto App vs. Weight Watchers App

Keyto App vs. Weight Watchers App

 

 

Zdroj:
Keyto App and Device versus WW App on Weight Loss and Metabolic Risk in Adults with Overweight or Obesity: A Randomized Trial
Kaja Falkenhain, Sean R. Locke, Dylan A. Lowe, Nicholas J. Reitsma, Terry Lee, Joel Singer, Ethan J Weiss, Jonathan P Little
First published: 14 June 2021 https://doi.org/10.1002/oby.23242

Sdílejte článek:

Zanechte komentář:

Vaše jméno:
Web:
E-mail:
Zpráva:

Nejnovější články:

Podcast Maminka: Hubnutí po porodu

Read more...

03.10.2023

Nový ročník Buď fit 2023

Read more...

05.04.2023

Je obezita volba?

Read more...

12.02.2023

Bramborový salát bez majolky a ryba bez smažení

Read more...

21.12.2022

Aktuality v diabetologii Poděbrady 2022

Read more...

29.11.2022

© 2022 – WeFit 4U, s. r. o., Třeboradická 1070/37, 182 00 Praha 8-Kobylisy, IČ: 09050515