Proběhla Celostátní konference obezitologie a bariatrie 2022

Přibližně polovina dospělých v ČR má vyšší než normální hmotnost, navíc počet osob s nadváhou a obezitou vykazuje rostoucí tendence. Choroby spojené s neadekvátní hmotností jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí v ČR. Jedná se například o choroby kardiovaskulární, metabolické (např. cukrovka 2.typu) nebo třeba choroby pohybového aparátu. Procento lidí s vyšší hmotností roste také celosvětově, a to ve všech věkových kategoriích. Ve dnech 3.-4.11.2022 proběhla v Olomouci Celostátní konference obezitologie a bariatrie 2022, která se zabývala řešením.

Jak předcházet nadváze a obezitě?

Teorie je velmi jednoduchá – udržovat v rovnováze příjem a výdej energie.“, říká Lukáš Vrána, výživový poradce a školitel programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan. Zároveň ale doplňuje: „Praxe ale ukazuje něco jiného. Nadměrná konzumace vysoce zpracovaných potravin v kombinaci s dalšími aspekty neadekvátního životního stylu vede k tomu, že řada lidí postupně kilogramy nabírá.“

Pozornost tedy zaměřujeme jak na oblast prevence, tak na oblast řešení tohoto problému. A právě řešení bylo hlavním tématem Celostátní konference obezitologie a bariatrie.

Celostátní konference obezitologie a bariatrie 2022

Ve dnech 3.-4.11.2022 proběhla konference, která naznačila tři základní oblasti řešení nadváhy a obezity. Bariatrickou chirurgii, farmakoterapii a řešení pomocí nízkoenergetických diet. Na konferenci v rámci přednášek vystoupila řada hostů z řad odborníků. Témata se týkala vztahu obezity k různým oblastem (onemocnění, COVID-19, dětství a dospívání aj.), bariatrické a metabolické chirurgie, psychoterapie, výživa v prevenci a léčbě obezity, fyzická aktivita.

Vystavovatelé

Na konferenci také zavítala řada vystavovatelů, a to jak z oblasti farmakoterapie, pomůcek pro obézní pacienty nebo nástrojů na provádění operací. Mezi vystavovateli nechyběla ani značka The 1:1 Diet jako zástupce řešení pomocí nízkoenergetických diet.

Obezitologie

Kategorie řešení pomocí úpravy stravy není aktuálně příliš prosazované řešení. Změnu by mohla přinést nedávno uvedená studie DROPLET, která prokázala vynikající výsledky redukce hmotnosti pomocí komplexních produktů v porovnání s běžným přístupem. Toto řešení je také popsáno v rámci v ČR zřejmě nejaktuálnější publikace na toto téma. Kniha nese název Základy klinické obezitologie – 3., zcela přepracované a doplněné vydání (Vojtěch Hainer a kolektiv). Pacient by tak měl více možností řešení nadváhy a obezity. Tato metoda je ale také vhodná jako příprava na chirurgické zákroky, a to včetně bariatrických. Použití jedné metody nevylučuje použití další, a redukce hmotnosti na úrovni formula LED tak může pro řadu lidí představovat usnadnění předoperační přípravy.

Obezitologie a bariatrie

Sdílejte článek:

Zanechte komentář:

Vaše jméno:
Web:
E-mail:
Zpráva:

Nejnovější články:

Podcast Maminka: Hubnutí po porodu

Read more...

03.10.2023

Nový ročník Buď fit 2023

Read more...

05.04.2023

Je obezita volba?

Read more...

12.02.2023

Bramborový salát bez majolky a ryba bez smažení

Read more...

21.12.2022

Aktuality v diabetologii Poděbrady 2022

Read more...

29.11.2022

© 2022 – WeFit 4U, s. r. o., Třeboradická 1070/37, 182 00 Praha 8-Kobylisy, IČ: 09050515