Přístupy klientů: Jak si redukci co nejvíce zkomplikovat?

Obvykle se zabývám psaním článků na nějaké odborné téma, ale proč třeba pro jednou trochu neodlehčit? Řada klientů řeší svoje sportovní výkony, redukci váhy, zdravý životní styl. Když klientům náledně člověk sestaví plán podle jejich přání a možností, situaci si komplikují vlastními inovacemi a často protichůdnými postupy i přístupy. Osobně nemám problém s nastavením všeho, co takový klient požaduje – veganský plán, stravu bez některých typů zeleniny a jiných surovin, low carb, LED za použití stravy nebo komerční LED postupy (Cambridge Weight Plan). Dále propojení jídla a sestavení suplementačního plánu. Pro vysvětlení – sám doplňky stravy vyvíjím a jsem spolumajitelem výroby, není tak problém porovnat cokoliv až na úrovni použitých surovin.

Nakonec ale vše končí u klienta. Sebelepší plán stojí a padá na tom, jak jej klient dodržuje. V TV pořadu Tlouštíci jste měli možnost vidět obě strany této mince. Na jedné straně úspěšné klienty, kteří dodržovali plán a hmotnost zredukovali. Na druhé straně i klienty kteří vždy našli důvod, proč daný postup nedodržet.

V minulosti jsem měl spasitelský komplex. Snažil jsem se pomoci každému za každou cenu, přesvědčoval jsem lidi, že by opravdu měli nějaký postup dodržet, sportovat, žít zdravě, změnit se. Bral jsem si osobně, pokud někdo nebyl úspěšný a nedosáhnul toho, co mi na konzultaci řekl. Poznal jsem ale, že chyba často není ve špatném návrhu. S klienty se pravidelně scházím a plán se upravuje podle aktuálních potřeb. Když ale klient i po několika úpravách stále hledá důvody, proč to nejde, je chyba asi spíše na jeho straně. Pojďme se tedy podívat, jak si třeba takovou redukci můžeme hodně zkomplikovat.

Ne každý nutně potřebuje poradce pro sestavení svého plánu. Není to raketová věda a pokud se člověk orientuje v základech, je schopen si s pomocí online nástrojů jídelníček sestavit. Třeba nebude tak podrobný, jako jídelníček od poradce, ale nějak fungovat bude. Jiná situace nastává, pokud jídelníček sestaví poradce a klient jej začne „vylepšovat“ na základě ne úplně vhodných informací. Jak to třeba vypadá v praxi? Některé změny jsou až paradoxní, ale tady je několik příkladů mých klientů.

Klientka chtěla redukovat hmotnost pomocí stravy. Sestavil jsem tedy jídelníček s rozumným deficitem a klientka jej měla dodržovat. Z počátku hubnula bez problémů, ale po několika měřeních jsem si všimnul, že jí začíná klesat množství svaloviny. Začal jsem jí tedy znovu zpovídat, zda dodržuje plán. Tvrdila že ano, až po podrobném procházení mi sdělila, že si ještě „stravu trochu ubírá, aby to šlo rychleji“. Sáhla ale bohužel na bílkoviny, kterých měla po svém zásahu deficit.

Klientka měla nastavený plán na redukci, opět s rozumným deficitem (nejednalo se o LED). Hmotnost se přesto stále držela na stejných číslech, klientka nehubnula. Při procházení plánu jsem získal informaci, že k dochucení kaše nepoužívá samostatnou skořici, jak bylo domluveno, ale skořicový cukr, protože je to přece to samé…

Low carb je zajímavý směr, vedoucí obvykle k určité regulaci hmotnosti, protože vylučuje UZPP (ultra zpracované potravinářské produkty). Nenajdeme tam tedy potraviny, jako je pizza, pečivo, různé polotovary a samozřejmě sladkosti. Na low carb ale můžeme i přibrat. A přesně to se stalo další mojí klientce. Chtěla sestavit plán na redukci, zapojit do něj určité produkty, které měla již doma a efektivně zredukovat pár kilogramů hmotnosti. To, že to nebude jen tak, jsem poznal už při jejích návštěvách. Posunování termínů, přesuny schůzek o týden atd.

Překvapením ale bylo, když po 14 dnech měla o trochu vyšší hmotnost. To vzhledem k nastavení energie v plánu, pokud by jej dodržovala, nebylo možné. O výživu se bohužel až tak nezajímala a na internetu pochytila pouze kusé informace. Pochopila tak, že na low carb se hubne. Proto bez problémů přidala „povolené potraviny“ – zejména ořechy (cca 200 g denně) a kokosový tuk, který jedla i lžičkou, aby „tělo lépe spalovalo“. Termodynamika ale platí i pro LC, a pokud přijímáte více energie, než vydáváte (CICO – calories in calories out), vaše hmotnost půjde nahoru.

Abychom neřešili pouze hmotnost, tak další příklad uvedu z návrhu suplementace. Jeden můj klient (extraliga atletika) chtěl pomoci s jídelníčkem a se suplementací. Navrhnul jsem mu obojí, zajímavá situace ale nastala při kontrole, kdy mi začal vyjmenovávat, co si ještě přidal. Padlo tam několik produktů, které sice dodávaly funkční látky, ale zároveň se svým spektrem překrývaly. Měl tak v součtu asi 15g kreatinu denně a duplikovaly se mu i některé vitaminy. Jen pro vyjasnění, klienty, kteří chtějí užívat zakázané látky (dle WADA – World Anti-Doping Agency) kategoricky odmítám, pár případů jsem mezi amatérskými sportovci zaznamenal.

Pokud se rozhodnete navštívit poradce, věřte mu a probírejte s ním vše. Klidně i to, co jste si někde přečetli, nebo vám někdo poradil. Poradce je od toho, aby vás vedl a motivoval a měl by být schopen tyto dotazy zodpovědět. Pokud chcete udělat nějakou změnu v plánu nebo v doplňcích, proberte to s ním. Výhodou vlastního poradce je, že klient nemusí hledat informace a získá okamžitý návrh. Nespornou výhodou je také to, pokud má poradce profesionální bioimpedanční přístroj. Vidíte tak reálně změny, které ve vašem těle nastávají. V průběhu celého postupu by se pak každý měl naučit, jak se racionálně stravovat.

Pokud si jídelníček a suplementaci řešíte sami, ověřujte si informace. V dnešní době není problém si dohledat studie a na jejich základě si udělat vlastní názor. Marketingová tvrzení ne vždy odráží realitu, přesto ale ve všem existují funkční postupy. Pro vyjasnění můžete kontaktovat i poradce a řešit s ním už komplexnější téma. Můžete si tak ušetřit čas. Kontaktovali mě tak někteří lékaři s dotazy na některé oblasti výživy, na druhou stranu i já využívám možnosti konzultací s lékaři pro vyjasnění některých postupů u klientů s onemocněním. Jen tak se posunete dále, nikdo neví všechno a není ostudou se zeptat.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, používejte zdravý selský rozum.

Sdílejte článek:

Zanechte komentář:

Vaše jméno:
Web:
E-mail:
Zpráva:

Nejnovější články:

Podcast Maminka: Hubnutí po porodu

Read more...

03.10.2023

Nový ročník Buď fit 2023

Read more...

05.04.2023

Je obezita volba?

Read more...

12.02.2023

Bramborový salát bez majolky a ryba bez smažení

Read more...

21.12.2022

Aktuality v diabetologii Poděbrady 2022

Read more...

29.11.2022

© 2022 – WeFit 4U, s. r. o., Třeboradická 1070/37, 182 00 Praha 8-Kobylisy, IČ: 09050515