Rozhovor: Ondřej  Matlach, trenér, absolvent FTVS UK v Praze, autor projektu Moose Power

Jak všichni víte, profesně se zabývám obecně výživou (běžná strava, fortifikované potraviny, suplementace, …). Moji klienti jsou různého věku, sportovci, nebo lidé, co chtějí nějaké kilogramy dolů. Je ale jasné, že to je pouze jeden kousek do skládačky zdravého životního stylu. Nestačí pouze dobře jíst, je nutné k tomu přidat další aktivity. Proto jsem se rozhodl, že vám zkusím představit i něco jiného, než jen stravu a oslovil jsem mého kamaráda a zároveň člověka, se kterým spolupracuji, protože on je specialista na pohyb. Ondřej Matlach má velmi zajímavé zkušenosti ze zahraničí a někteří klienti chodí jak k němu, tak i ke mně.

 

Ahoj Ondro, už se nějaký ten pátek známe, mohl bys na úvod říct, čím se zabýváš?

Ahoj Lukáši, v současnosti vedu vlastní projekt Moose Power (https://www.youtube.com/watch?v=8rD6CbKbTzA) jehož cílem je rozvoj fyzické a psychické výkonnosti dospělých. Spolupracuji s více odborníky a spolu vytváříme systematické sportovní programy, které propojují obory rehabilitace, sportovní trénink a výživové poradenství v jeden produkt.

 

Koho nejčastěji trénuješ? Z jakých oblastí máš zkušenosti?

Jsem absolvent magisterského studia Tělesná výchova a sport se specializací trenérství fotbalu na FTVS UK v Praze a rozšiřujícího studia v oboru na Univerzitě v Coimbře v Portugalsku. K tomu jsem přidal vzdělání učitele plavání a lyžování. Jsem především praktik a ve sportech jsem to hodně uplatnil. Profesně jsem působil například u mládeže ve fotbalové Slávii Praha nebo v prostředí mezinárodních škol. Touha se dál ve sportu rozvíjet mě přivedla na 5 let do Norska, což pro mě byla škola života. Začlenit se do úplně jiné společnosti, najít si práci v oboru a zvládnout drsné severské klima vyžadovalo na sobě systematicky pracovat. To, co dělám dnes, odráží předchozí zkušenosti. Moji současní klienti jsou často lidé, kteří se chtějí znovu dostat do formy po delší pauze a hobby sportovci, kteří potřebují odborné vedení ke splnění svých cílů. Klasicky řešíme nadváhu a nedostatek svalové hmoty, ochablé svalstvo plosky chodidel a hlubokého stabilizačního systému, správné dávkování tréninkové intenzity, rozvoj motorických dovedností nebo výživu a suplementaci.

 

Myslíš, že se dá zhubnout jen pomocí tréninku?

Pokud se budeme bavit o redukci 3 kg u osoby, která se dlouho nehýbala, tak určitě ano. Vhodnou aerobní aktivitou je možné spalovat více tělesného tuku a následným funkčním tréninkem a posilováním budovat stabilitu a svalovou hmotu. Je to individuální a netvrdím, že někdo nezhubne i více kilo pouze pravidelným cvičením. Otázku, kterou řešíme je spíše, jak efektivní, kvalitní a dlouhodobé řešení můžeme klientovi nabídnout pro redukci a následné udržení tělesné hmotnosti. Z tohoto pohledu doporučuji mým klientům obrátit se na tebe a probrat detailněji jejich jídelníček, zhodnotit tělesné složení a zvolit vhodné individuální řešení.  Zdůrazním, že prioritou je pro mě spolupracovat s lidmi, kteří se danému oboru věnují na plný úvazek a mají nějaký rok zkušenosti. Ty navíc sám sportuješ, což je ideální kombinace.

 

Liší se nějak trénink podle toho, zda má člověk nadváhu?

Samozřejmě ano. Existuje více metod, které nadváhu řeší s ohledem na aktuální zdravotní stav a omezení. Pokud se bavíme o zdravé populaci, tak doporučuji začlenit na úvod programu vhodnou redukční dietu a zlepšit některé stravovací návyky. Výběr pohybové aktivity je velmi důležitý a má svá specifika. Je třeba zvážit například jakou aktivitu je člověk schopen provozovat dlouhodobě, zda žije v prostředí, které to umožňuje pravidelně, jeho životní situaci a časové možnosti. Aktivita by vás měla především bavit a splňovat požadavky rozvoje aerobní kapacity. Jako doplněk je ideální funkční a posilovací trénink s vlastní váhou těla. Může se to zdát komplikované, ale držíme se pravidla méně znamená více. Program s klientem ladíme vždy tak, aby ho mohl zvládnout.

 

Jaká jsou další kritéria pro trénink?

Dříve než někoho začnu trénovat, je pro mě důležité osobní setkání a konzultace. Ptám se na pohybovou historii, zdravotní omezení, cíle klienta a jeho motivaci. Další kritéria přípravy tréninkového programu jsou věk, pohlaví, somatotyp, dysbalance nebo aktuální životní situace. Jak už jsem zmínil, preferuji spolupráci s odborníky, proto v mých programech každý klient absolvuje rekondiční lekci s fyzioterapeutem, který jim vysvětlí a navrhne cvičení vhodná pro kompenzaci bolestí a svalových dysbalancí.

 

Měníš nějak trénink, pokud u mě člověk hubne a má tak nastavený deficit energie (Cambridge Weight Plan, LED,…) a do toho u tebe cvičí?

Vždy záleží na tom, jak moc intenzivní redukci hmotnosti si klient vybere. Pokud je dieta přísná, tak raději snížím tréninkové dávky na minimum nebo tréninky na čas vynecháme. Ze zkušenosti oba víme, že lepší je volit mírnější omezení příjmu energie a snížit tréninkovou intenzitu na nízkou až střední. Využívám funkční trénink a posilovací cvičení s lehčím odporem, případně kardio trénink s nižší až střední intenzitou tepové frekvence.

 

Jaké procento tvých klientů volí jako trénink čistě fitness?

Fitness je velice široký pojem. V mých lekcích kombinuji nejčastěji funkční trénink, posilování s vlastní vahou nebo s pomůckami, body forming a kardio trénink. Pokud to jde, trénujeme outdoor v přírodě, ale dojíždím i do firem nebo přímo domů. Jako alternativu nabízíme online trénink. Fitness centrum je také možné, ale spíš se vyhýbáme budovám. Takový typ tréninků si vybírá asi polovina klientů. Ostatní klienti vyhledávají moje služby z důvodů osvojování pohybových schopností a rozvoje dovedností sportovních disciplín jako je běh, plavání, hokej, fotbal nebo lyžování.

 

Jakou aktivitu bys volil pro člověka s nadváhou a obezitou a proč?

U obézních bych volil aktivity s nízkou intenzitou, které jsou schopni zvládnout v prostředí svého domova nebo blízkého okolí. Úplný zázrak dosáhnete jednoduše tím, že se budete při každodenních činnostech více hýbat. Nestojí to moc času ani peněz. Stačí udělat více kroků, některé činnosti dělat vestoje místo vsedě, pít více vody, snažit se být aktivní. Z vhodných aktivit doporučím chůzi nebo nordic walking a především aktivity ve vodě jako je plavání a aqua aerobic. Voda nadnáší, proto nedochází při pohybu na velký tlak na klouby. Vždy však vybírejte a konzultujte s odborníkem. U lidí s nadváhou je to podobné, ale na výběr můžou být i náročnější aktivity jako jízda na kole, turistika, běh a další. Osobně velmi vítám rozvoj elektrokol, které nepovažuji za prostředek k větší pasivitě. Naopak. Je to možnost pro lidi s nadváhou nebo sníženou výkonností užít si delší a záživnější výlety, které by jinak nezvládli.

 

Díky moc za odpovědi. Jsem rád, že sis udělal čas a že tak mohou lidé vidět, že zdravý životní styl je opravdu široký pojem.

Ondřej Matlach

Ondřej Matlach

 

Absolvent magisterského studia Tělesná výchova a sport se specializací trenérství fotbalu na FTVS UK v Praze a rozšiřujícího studia v oboru na Univerzitě v Coimbře v Portugalsku. Dále získal licenci učitele plavání, lyžování a sportovního maséra.

Zabýval se komparací tréninkových programů dětí ve fotbale v ČR a v zahraničí, trénováním ve vrcholovém sportovním klubu a ziskových organizacích. Po 5ti letech práce v oboru si vybral Norsko pro svoje další studium a praxi. Pracoval tam 5 let ve státním i soukromém sektoru a měl tak možnost poznat kulturu, jazyk a tradice této země, které ho inspirovaly pro další činnost.

Aktivně se věnuje běžeckému lyžování, plavání a funkčnímu tréninku. Účastní se výkonnostních závodů jako organizátor, trenér nebo závodník.

Pokud byste chtěli vědět více, nebo vás zajímá trénink a skupinové lekce, podívejte se na moosepower.cz.

Sdílejte článek:

Zanechte komentář:

Vaše jméno:
Web:
E-mail:
Zpráva:

Nejnovější články:

Podcast Maminka: Hubnutí po porodu

Read more...

03.10.2023

Nový ročník Buď fit 2023

Read more...

05.04.2023

Je obezita volba?

Read more...

12.02.2023

Bramborový salát bez majolky a ryba bez smažení

Read more...

21.12.2022

Aktuality v diabetologii Poděbrady 2022

Read more...

29.11.2022

© 2022 – WeFit 4U, s. r. o., Třeboradická 1070/37, 182 00 Praha 8-Kobylisy, IČ: 09050515