Back to school a back to work?

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s ním se věci vrací do normálu. Děti zpátky do školy, nové projekty, pravidelný režim. To, co jsme si dovolili o prázdninách, musíme pomalu změnit zpátky. A týká se to i výživy. Jak zvládnout stresové období a nepřibrat?

V letních měsících si často dovolíme trochu víc, než je normálem. Letní drinky, více čerstvého ovoce, grilovačky nebo sklenka vína večer. Tyto věci ale často vyústí ke zvýšení hmotnosti, a proto je možná konec prázdnin tím pravým okamžikem, jak vše vrátit do normálu. Musíme myslet také trochu dopředu, protože za pár měsíců zde budou vánoční svátky a před nimi je dobré mít vše pod kontrolou.

Zpátky ke kořenům

Vraťte se k tomu, co jste dělali dříve (tedy pokud to bylo v souladu se zdravým životním stylem 😀 ). Racionální, vyvážená strava nebo třeba low carb, pohybová aktivita, dostatek spánku. Dejte se zase do formy.

Pravidelná strava je pro každého něco jiného – někdo vyžaduje 5 porcí denně, někomu dostačují třeba dvě. Někdo svačí, jiný si vystačí s vydatnější večeří. Základem všeho by ale mělo být minimum UZPP (vysoce/ultra zpracovaných potravinářských produktů), dostatek makro a mikroživin (zejm. adekvátní přísun bílkovin, vlákniny, vitaminů, minerálů a dalších esenciálních látek).

 

Zpatky do školy! Zdravé svačiny 

Pokud doma máte dítě školou povinné, je dobré se zamyslet nad tím, jaké potraviny chystáte na školní svačinu (celý článek na toto téma najdete ZDE). Vhodné jsou především svačinové boxy, do kterých můžete nachystat celou řadu chutných potravin – vhodné pečivo, zeleninu, zdroj bílkovin (šunka, sýr, vejce aj.) nebo ovoce. Alternativou pak mohou být skleničky s přichystaným jogurtem a ovocem, nebo třeba dip se zeleninou.

Sladkosti nahrazujte ovocem nebo kvalitní čokoládou. V dnešní době si děti často sladkosti bohužel kupují samy a nemá proto význam je ještě přidávat. Zkuste jít příkladem a doma vybírejte vhodné alternativy.

 

Myslete i na sebe

Promyslete si, jak jíte v průběhu dne. Je vaše hmotnost v pořádku nebo ji musíte trochu snížit? V prvním případě stačí jen dodržovat adekvátní energetický příjem (při současném zastoupení všech esenciálních látek). Na snídani pak mohou být vajíčka doplněná zeleninou, šunka, sýr, kousek celozrnného pečiva a opět zelenina, nebo třeba jogurt (vhodnější jsou třeba i jogurty s vyšším zastoupením bílkovin). Při obědě určitě nezapomeňte na zeleninu – ať již jako salát, nebo tepelně upravenou. Opět bychom na talíři měli najít bílkovinu – kousek masa, ryby a nebo třeba luštěniny. Večeře se pak může podobat snídani.

vyvážená snídaně

Pokud potřebujete hmotnost snížit, hladovění není to pravé ořechové. Tělo by stále mělo dostávat veškeré potřebné látky, jen je třeba snížit příjem energie. Jako vhodný způsob se ukázaly postupy na bázi LED (low energy diet), případně formula LED (energeticky totožný postup, jen s pomocí speciálních produktů). Nízkoenergetické diety jsou prozkoumané a studiemi solidně ověřené způsoby redukce hmotnosti.

Zvládání stresu jídlem?

No a co rozhodně nedělat? Řešit stresové situace sladkým. Pocitově si třeba krátkodobě pomůžete, ale tělo vám za to nepoděkuje. Cukr stimuluje centrum odměn, proto je toto chování i návykové. Kilogramy pak bohužel nahoru poletí samy. Pokud jste ve stresu, zkuste raději něco jiného – pobyt ve společnosti, sport anebo pracovní schůzku, abyste problém vyřešili.

S chutí do toho

Takže je to vlastně jednoduché – prázdniny utekly a je čas se vrátit k běžnému životu a děti zpátky do školy. Základem je vyvážený životní styl – jídlo, spánek, psychika, odpočinek. Pokud jste přes prázdniny něco málo nabrali, je nejlepší čas se dostat před koncem roku do formy. Třeba to zvládnete sami, třeba uvítáte pomoc od výživového poradce. Hlavní je výsledek a tím je adekvátní hmotnost, vhodné procento tělesného tuku a rozumná úroveň viscerálního tuku.

 

Sdílejte článek:

Zanechte komentář:

Vaše jméno:
Web:
E-mail:
Zpráva:

Nejnovější články:

Podcast Maminka: Hubnutí po porodu

Read more...

03.10.2023

Nový ročník Buď fit 2023

Read more...

05.04.2023

Je obezita volba?

Read more...

12.02.2023

Bramborový salát bez majolky a ryba bez smažení

Read more...

21.12.2022

Aktuality v diabetologii Poděbrady 2022

Read more...

29.11.2022

© 2022 – WeFit 4U, s. r. o., Třeboradická 1070/37, 182 00 Praha 8-Kobylisy, IČ: 09050515